Сьогодні 21 лютого 2024 р.

«Челсі» та гнила спадщина Абрамовича

Олексій СЛИВЧЕНКО

Наприкінці жовтня британська преса повідомила про те, що з футбольного клубу «Челсі» можуть бути зняті очки та/або накладені санкції фінансового характеру (штрафи) за два трансфери, які лондонський клуб здійснив понад десять років тому – у серпні 2013-го.

Обидві угоди безпосередньо пов'язані із російським клубом «Анжи» – йдеться про переходи бразильського вінгера Вілліана та камерунського форварда Самюеля Ето'о.

Примітно, що санкції на «Челсі» можуть бути накладені після того, як консорціум на чолі з Тоддом Боелі, який є власником «синіх» з травня минулого року, повідомив футбольну владу про те, що в угодах щодо Вілліана та Ето'о є приховані виплати. Нові власники зіткнулися із проблемою під час проведення тотального аудиту клубу, після чого одразу ж повідомили про неї керівництво англійської Прем'єр-ліги.

Фінансові звіти «Челсі» показують, що клуб при організації трансферів Вілліана та Ето'о здійснював виплати офшорним компаніям та сумнівним російським організаціям, причому робив це окремо від задекларованих сум. За офіційними даними, Вілліан перебрався на «Стемфорд Брідж» 28 серпня 2013 року, за що його колишній клуб – «анжи» – отримав компенсацію у розмірі 30 мільйонів фунтів. Фактично таку ж суму махачкалінці раніше заплатили «Шахтарю», коли у січні 2013-го активували клаусулу Вілліана за контрактом із «гірниками», й переманили бразильця, який зажадав трансферу у Європу й почав конфліктувати з керівництвом донецького клубу.

Самюель Ето'о став гравцем «Челсі» наступного дня після трансферу Вілліана – 29 серпня 2013-го. Офіційно його переїзд до Лондона з того ж таки «анжи» відбувся на правах вільного агента, при тому, що влітку 2011-го російський клуб витратив на придбання камерунця з міланського «Інтера» трохи більше 20 мільйонів фунтів та оформив із новачком контракт на три сезони.

На даний момент АПЛ має у своєму розпорядженні дані, що угоди щодо Вілліана та Ето'о були проведені з явними порушеннями до вимог у галузі фінансової звітності, які пред'являються до клубів-учасників турніру.

461134515Влітку цього року «Челсі» вдалося врегулювати подібну проблемну ситуацію з УЄФА, внаслідок чого лондонський клуб пішов на мирову угоду з організацією, погодившись на виплату штрафу у сумі 8,6 мільйонів фунтів. Раніше інспектори УЄФА виявили, що в період з 2012 по 2019 роки, коли клубом володів російський олігарх Роман Абрамович, «Челсі» частково приховував фінансову інформацію щодо трансферної діяльності, що є порушенням правила УЄФА стосовно ліцензування клубів та фінансового фейр-плей.

У зв'язку з тим, що нові власники всіляко співпрацювали з інспекторами та сприяли УЄФА в тому, аби встановити всі факти порушень, а також обставини, за яких вони були допущені, сторонам вдалося досягти мирової угоди, і «Челсі» уникнув серйозніших проблем, обмежившись лише штрафом у 8,6 мільйонів фунтів.

У питанні оприлюднених нині фактів, що стосуються «чорної бухгалтерії» по трансферам Вілліана та Ето'о, УЄФА не може розпочати власне розслідування, оскільки це виходить за межі п'ятирічного терміну позовної давнини, яким керуються в організації. Однак для керівництва англійської Прем'єр-ліги подібних бар'єрів не існує, і воно має намір домагатися розкриття усіх деталей.

Поки що відомо, що виплати, які стосуються переходів Вілліана та Ето'о з «анжи» до «Челсі», стосуються шести офшорних компаній, назви яких у ЗМІ на даний момент не розкриваються, а також однієї приватної особи. Останній випадок, як передбачається, пов'язаний із переказом грошей безпосередньо на рахунки члена родини одного із зазначених футболістів. Крім того, існує обґрунтоване припущення, що через трансфери бразильця та ​​камерунця колишні власники «Челсі» могли допомагати тодішньому власнику «анжи» Сулейману Керимову, котрий також є одним із російських олігархів путінської епохи, легалізувати у західних банках гроші, отримані злочинним шляхом.

Саме влітку 2013 року Керімов раптово для багатьох вирішив суттєво урізати фінансування «анжи». Офіційно причиною тому стало незадоволення результатами команди, внаслідок чого клуб швидкоплинно розпрощався з усіма топ-виконавцями калібру Вілліана та Ето'о, причому останнього взагалі погодився відпустити безкоштовно, незважаючи на ще один рік за контрактом з камерунцем, який був у махачкалінців. Згодом «анжи» дуже швидко покотився униз лігами, а влітку минулого року остаточно втратив професійний статус та був офіційно розформований.

185478707Нинішнє керівництво «Челсі» вже випустило офіційну заяву з приводу проблемної ситуації, в якій ще раз наголосило, що не має відношення до зазначених епізодів.

«Ці проблеми виникли ще до того, як клуб перейшов у власність нинішнім власникам. Вони стосуються організацій, які, ймовірно, контролювалися попереднім власником, і не мають відношення до будь-якої особи, яка нині перебуває в клубі. Група нинішніх власників «Челсі» завершила покупку клубу 30 травня 2022 року. У ході ретельної перевірки перед завершенням купівлі консорціуму стало відомо про потенційно неповну фінансову звітність щодо низки колишніх трансферних угод, здійснених за попереднього власника клубу. Відразу після завершення покупки клуб самостійно повідомив про ці факти усім компетентним футбольним органам, що здійснюють регулювання.

Відповідно до основних принципів групи власників клубу щодо повного дотримання вимог та прозорості, клуб активно допомагав відповідним регулюючим органам у їх розслідуваннях та продовжуватиме це робити», – сказано у заяві.

На даний момент, незважаючи на суперечливу інформацію з цього приводу, об'єктивних доказів, які б свідчили, що Вілліан або Ето'о знали про махінації, здійснені при їх трансферах у «Челсі», немає. Однак це зовсім не означає, що санкції не можуть бути застосовані й до них.
Особливо «під ударом» перебуває 35-річний бразилець, який нині продовжує активні виступи – більш того, виступає в англійській Прем'єр-лізі за «Фулхем». Що стосується 42-річного Самюеля Ето'о, то він завершив кар'єру у вересні 2019 року, проте зараз також безпосередньо пов'язаний із футболом, обіймаючи посаду президента Камерунської федерації футболу. При цьому, у ексфорварда «Челсі» на батьківщині нині проблем вистачає, оскільки його звинувачують у корупції та організації договірних матчів, а ще один гучний скандал може остаточно знищити поки що відносно нетривалу (Самюель керує камерунським футболом із грудня 2021 року) функціонерську кар'єру Ето'о.

У «Челсі» офіційно поки що ніяк не коментують потенційні санкції, які можуть бути застосовані до клубу, проте очевидно одне – якщо боси АПЛ наважаться покарати «синіх» зняттям очок, то нинішній сезон, як і попередній, можна буде вважати абсолютно втраченим для лондонців з точки зору реалізації величезних амбіцій нових власників. Зовсім не на такий перебіг подій розраховував Маурісіо Почеттіно, коли погоджувався очолити команду влітку. Та й наш Михайло Мудрик, переїжджаючи у січні з «Шахтаря» до Лондона, вочевидь, аж ніяк не міг спрогнозувати появу «гнилої спадщини Абрамовича», здатної призвести до купи проблем для «Челсі»…

2 листопада 2023 09:46Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, ВхідПоділитися

Англія, 18-й тур. Манчестер Сіті – Брентфорд 1:0. Огляд матчу

 

20 лютого 2024 23:54

Топ-10 вражаючих атакуючих дуетів в історіії АПЛ

 

20 лютого 2024 18:09

Англія, 25-й тур. Евертон – Кристал Пелес 1:1. Огляд матчу

 

20 лютого 2024 09:18