Сьогодні 25 липня 2024 р.

Як «Евертон» може вилетіти з АПЛ заднім числом

Олексій СЛИВЧЕНКО

Новина про те, що англійська Прем'єр-ліга вирішила позбавити «Ноттінгем Форест» чотирьох очок у турнірній таблиці за порушення правил прибутку та сталого розвитку, була з оптимізмом сприйнята деякими вболівальниками «Евертона», який раніше постраждав від аналогічних дій організації спочатку на 10, а після успішної апеляції, на 6 очок. 

Проте, як показує розвиток подій та останні коментарі компетентних британських юристів, насправді «ірискам» рано радіти, адже їхня власна доля в АПЛ буквально «висить на волосині».

Ще 15 січня «Евертон» публічно заявив, що керівництво АПЛ знову ініціювало розслідування та звинувачує клуб у фінансових порушеннях, за що «ірискам» загрожує чергове зняття очок. Тоді ж, у середині січня, ліга також розпочала справу і проти «Ноттінгем Форест», яка зараз завершилася 4-очковим штрафом для «лісників», проти чого останні вже мають намір подавати апеляцію.

Складно сказати, чим завершиться для «Евертона» друга справа щодо фінансових порушень, проте більшість експертів з британського футболу наразі сходяться на думці, що кейс «Ноттінгем Форест», скоріше, є негативним явищем для «ірисок» та свідчить на користь ще одного очкового штрафу , який буде прийнятий стосовно них. Іншими словами, фахівці впевнені, що справа «лісників» встановлює своєрідний новий стандарт у рішеннях, які прийматиме англійська Прем'єр-ліга по аналогічних справах зараз та надалі.

АПЛ одразу критикували за те, що на початку розгляду справ проти «Евертона» та «Ноттінгем Форест» у регламентах ліги була відсутня затверджена система покарань для таких випадків. Говорячи простіше: клуби ставали заручниками неписаних правил, і їх карали так, як було вирішено вже по ходу, а не узгоджено перед початком змагального процесу, як і належить у подібних випадках. Керівнику АПЛ Річарду Мастерсу навіть доводилося виправдовуватися, наводячи в якості прикладу історичний випадок з «Портсмутом», а також пояснюючи, чому «Евертон» опинився свого роду першопрохідником серед покараних.

В американському професійному спорті загальноприйнятим є принцип встановлення точних правил покарання за фінансові порушення. Фактично останні поділяються на типи, й залежно від суми перевищення «граничного значення» з команди знімається чітко обумовлена ​​кількість очок. Подібного роду диференціація в покараннях була відсутня в АПЛ до поточного сезону, і саме за це лігу наразі активно критикують вболівальники, фахівці та юристи, заявляючи, що подібні покарання, як проти «Евертона» та «Ноттінгем Форест», є елементами неузгодженості і хаосу.

Те, що не було зроблено раніше, в АПЛ намагаються залагодити та налаштувати зараз. Зокрема, дві справи проти «Евертона» та один розгляд щодо «Ноттінгем Форест» вже сформували певну базу, на підставі якої проглядаються зачатки структури майбутніх покарань за аналогічні провини.

Зараз у керівництві АПЛ існує ідея про те, що зняття очок є єдиною підходящою санкцією за порушення правил прибутку та сталого розвитку, яка буде здатна мотивувати клуби не заступати за дозволену «межу». В ході процесу щодо «Ноттінгем Форест» спеціальна комісія, зібрана для цього за вказівкою АПЛ, пішла ще далі, й спробувала розділити фінансові порушення як мінімум на три категорії: дрібні, суттєві та великі.

В результаті перше порушення «Евертона», а також «фінансові витівки» з боку «Ноттінгем Форест» були класифіковані як суттєві. У процесі взаємодії з апеляційною комісією було встановлено, що три очки штрафу є «правильною відправною точкою для покарання за будь-яке суттєве фінансове порушення». Однак тоді сторони зійшлися на думці, що до клубів можуть застосовуватися й додаткові очкові стягнення за шкалою в рамках «великої» категорії порушень.

Спеціальна комісія у справі «Ноттінгем Форест» також запропонувала не карати зняттям очок клуби, які допустили дрібні фінансові порушення. В цьому випадку рекомендовано застосовувати інші санкції, як то фінансові штрафи, а ось за великі порушення доцільно розглядати куди більш серйозні покарання – аж до виключення з ліги.

Враховуючи, що у другій справі стосовно «Евертона», яка наразі перебуває на розгляді, йдеться про суму перевищення у 19,5 мільйонів фунтів за три сезони, з високою ймовірністю, це порушення буде визнане суттєвим.

2063034609 Експерт з футбольних фінансів Роб Вілсон вважає, що після рішення щодо «Ноттінгем Форест» керівництву «Евертона» варто чекати ще одного очкового штрафу, що зрештою зведе нанівець весь успіх від первинної апеляції, за результатами якої клубу з Ліверпуля вдалося повернути собі 4 очки.

«Рішення у справі «Ноттінгем Форест» означає, що «Евертон», швидше за все, отримає ще один очковий штраф, на що особисто я не очікував. У Прем'єр-лізі зараз немає чіткого регламенту, в якому йдеться про те, що якщо ви порушите правило X, то відбудеться конкретне покарання Y. Однак зараз ці правила пишуться фактично по ходу справи. Розмір порушення за другим звинуваченням тепер оцінюватиметься з точки зору його масштабів. Таким чином, ще один штраф, тепер вже із позбавленням чотирьох очок, бачиться більш ніж ймовірним, що приведе «Евертон» до того ж позбавлення 10 очок, яке було в них із самого початку», – сказав Вілсон.

Експерт виходить із того, що спочатку «Ноттінгем Форест» загрожувало зняття шести очок, але покарання було пом'якшене до чотирьох пунктів, оскільки керівництво «лісників» співпрацювало з АПЛ у питанні розгляду справи. «Евертон» спочатку був підданий суворішим санкціям, оскільки не пішов на співпрацю одразу, і зараз залишається незрозумілим, як оцінюватиметься їх подальша співпраця з лігою.

У стані «ірисок» збираються вибудовувати лінію захисту на тому ключовому аргументі, що клуб вже був покараний за фінансові порушення за три роки, починаючи з 2019-го й закінчуючи 2022-м. Принцип «подвійної відповідальності» має бути врахований при розгляді другої справи проти «Евертона», плюс до всього в клубі просять комісію врахувати серйозні інвестиції «ірисок» у будівництво нового стадіону в доці Бремлі-Мур.

undefined Очікується, що вердикт у другій справі щодо фінансових порушень «Евертона» буде оголошений не пізніше 8 квітня, а його розгляд розпочнеться вже наступного тижня. Якщо слідувати кейсу «Ноттінгем Форест», то вирок має бути оприлюднений протягом семи робочих днів після завершення слухань.

Британські футбольні юристи зазначають, що «Евертон» також матиме можливість подати апеляцію на рішення АПЛ по другій справі проти клубу, якщо воно не влаштує керівництво «ірисок». На це мерсисайдці отримають сім днів, а остаточне рішення щодо апеляції має бути ухвалене до 24 травня – дати, яку вже встановила Прем'єр-ліга як свого роду «годину Ч».

Інше питання, що 24 травня – це п'ятниця, яка слідує за останнім тижнем, коли буде зіграний заключний тур у поточному сезоні англійської Прем'єр-ліги. Це означає, що «Евертон» може завершити сезон, так до кінця і не розуміючи, чи він у безпеці чи ні, тим більше, що ця дата збігається із датою розгляду апеляції, яку вже подав «Ноттінгем Форест», хоча цілком ймовірно, що у справі «лісників» рішення все ж таки з'явиться раніше.

Що ж, «Евертон» наприкінці минулого року виявився першим клубом в історії АПЛ, який серйозно постраждав за порушення фінансових правил ліги, а тепер ризикує виявитися першим, хто вилетить з турніру фактично заднім числом. Нашому Віталію Миколенку, контракт якого з «ірисками» діє ще два сезони, не позаздриш…

25 березня 2024 10:49Коментарі


Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.

Реєстрація, ВхідПоділитися

ЄВРО-2024, група С. Словенія – Сербія. Огляд матчу

 

20 червня 2024 20:12

АПЛ. Найкращі голи сезону-2023/24. Частина 1

 

07 червня 2024 19:26

Англія. Не зробиш, якщо не спробуєш! Неймовірні голи з історії АПЛ

 

30 травня 2024 09:10